Trening Personalny

Częstochowa

środa, 13 marzec 2019 17:29

Sklep Rękawice bokserskie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ochrona dłoni w sztukach walki

Jeśli trenujesz sztuki walki, to bez względu na wiek, płeć, wagę, a nawet poglądy polityczne, musisz zadbać o dłonie, będące przecież podstawową bronią ofensywną i defensywną. W przeciwnym razie nie tylko zniszczysz skórę na kostkach, ale mikrourazy kciuka i nadgarstka mogą w konsekwencji doprowadzić do poważnych zmian w ich funkcjonowaniu. Dlatego już na początku zaopatrz się w odpowiednie rękawice treningowe. To poprawi również Twój komfort uczestnictwa w zajęciach. Rękawice bokserskie, które można stosować też w innych stylach walki, m.in. w kickboxingu, dzięki odpowiedniej budowie amortyzują siłę uderzeń. W tym celu pod powłoką zewnętrzną znajduje się kilka warstw pianki i wyściółki. Oczywiście, niektóre sztuki walki wymagają nieco inaczej wyprofilowanych rękawic, np. muay thay, ale to już bardziej zaawansowana opowieść.

Wielkość rękawic do boksu zależy od masy zawodnika, wielkości jego dłoni oraz rodzaju podejmowanej aktywności. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sztukami walki, zwróć uwagę na komfort poruszania dłonią, usztywnienie nadgarstka i oczywiście system wentylacji. Na początek ograniczę się do kilku podstawowych porad, które pomogą Ci dobrać właściwe rękawice.

 

Rozmiar

Przede wszystkim o wielkości rękawic bokserskich nie decyduje tylko wielkość dłoni zawodnika, ale przede wszystkim jego masa. Co więcej, producenci ograniczają się zazwyczaj do podawania wagi rękawic w uncjach (1 oz to około 28.35 g). Tu nie warto kupować na zapas. Pamiętaj, że to właśnie dłonie wykonują najwięcej ruchów, nie możesz więc nadmiernie ich obciążać. Oto podstawowe parametry dla poszczególnych grup trenujących:

dzieci – 6 oz (do 45 kg); młodzież – 8 oz (45–65 kg); kobiety – 8–10 oz (45–78 kg); mężczyźni 10–14 (65–open).

W sprzedaży można spotkać rękawice bokserskie aż do 20 oz, ale te powyżej 14 oz przeznaczone są dla zawodowców wagi ciężkiej. Na wybór wagi rękawic wpływa również ich zastosowanie. Ważne, czy będą używane podczas treningów (technicznych albo z przyrządami) czy w czasie sparingów. Sytuacja walki wymaga nieco grubszej albo gęstszej pianki, dlatego takie rękawice mogą być nieco cięższe. Ich nieco zwiększona waga pozwoli przyjąć silne uderzenia przeciwnika oraz szybciej wyprowadzić cios.

Przestrzeń między dłonią a powłoką wewnętrzną rękawic wypełnisz bandażem bokserskim albo rękawicami wewnętrznymi. To ważne, ponieważ owijki nie tylko zabezpieczą dłonie, kości i ścięgna, ale również pomogą utrzymać rękawice w czystości.

 

Skóra naturalna czy syntetyk?

Pytanie w dzisiejszych proekologicznych czasach zdaje się niemal bezzasadne. Wady i zalety każdego z tych materiałów są powszechnie znane. Skóra naturalna (bydlęca, cielęca lub kozia) zapewnia większy komfort, ale podnosi cenę. Wymaga też nieco innego sposobu pielęgnacji. Należy ją natłuszczać odpowiednimi preparatami albo wazeliną.

Natomiast syntetyk jest wprawdzie nieco tańszy, ale szybciej się zużywa. Pamiętaj jednak, że na rynku pojawiają się wciąż nowe materiały, coraz lepsze i bardziej wytrzymałe. Produkowane są również rękawice mieszane: ich zewnętrzna część wykonana jest ze skóry, a wewnętrzna z syntetyku. Dzięki temu strefy najbardziej zużywające się są bardziej wytrzymałe, a rękawice będą tańsze niż w przypadku produktów ze skóry.

 

Rzep czy sznurówki

Alternatywa przypomina nieco tę zapisaną powyżej. Wiązane rękawice kojarzysz z profesjonalizmem. Znasz je z zawodów pokazywanych w telewizji i filmach o bokserach. Pozwalają one znacznie lepiej dopasować rękawice do dłoni. Warto jednak pamiętać, że rzep znacznie upraszcza użytkowanie. Takie rękawice możesz nałożyć szybko i samodzielnie. Oczywiście, rzep musi być odpowiedniej długości oraz szerokości, by dobrze usztywnić nadgarstek.

 

Właściwa eksploatacja

Nawet o najlepsze rękawice bokserskie trzeba dbać, by maksymalnie przedłużyć ich żywotność. O różnicach w pielęgnacji skóry naturalnej i syntetycznej już pisałam. Po każdym treningu rękawice bokserskie należy dokładnie wysuszyć w temperaturze pokojowej, stosując odpowiednie wkładki lub gazety. Nie można ich prać, dopuszczalne jest jedynie przecieranie wilgotną szmatką, ewentualnie zamrażanie (po wcześniejszym dokładnym osuszeniu).

 

Wybór producenta

Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych, choć i w tym zakresie należy zachować zdrowy rozsądek. W sklepie Sztuki Walki MMA „Backfist” https://sklep.backfist.pl/ polecamy sprzęt w umiarkowanych cenach, bezpieczny i dostosowany do Twoich potrzeb, sprawdzony przez trenera Tomasza Borala w Szkole Walki „Backfist”.

Czytany 4324 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 marzec 2019 17:29
Więcej w tej kategorii: « Masaż a choroby cywilizacyjne

Tomasz Boral

ul. Hutników 9, 42-200 Częstochowa

Otwarte

pon-pt 7.00 - 23.00, sob 8.00 - 18.00

Email

backfist@wp.pl

Telefon

+48 602 74 54 95

© 2024 BACKFIST. All Rights Reserved.
- POLITYKA PRYWATNOŚCI - RODO -

Trener personalny Częstochowa Tomasz Boral