Kim jest trener personalny?
Kiedy pojawił się trener osobisty, trudno powiedzieć. Na pewno zajęcia indywidualne bazowały na zindywidualizowanej relacji mistrz – uczeń. Metaforycznie można powiedzieć, że trener personalny to taki korepetytor z wychowania fizycznego, ale to zbytnie uproszczenie! To multispecjalista, dla którego nie istnieje podział na ciało i psychikę podopiecznego. On wie, że te sfery przenikają się, dlatego zmiana któregokolwiek z czynników (nawyków żywieniowych, stylu życia, aktywności fizycznej) wpłynie na dotychczasową równowagę. Z tego powodu jego propozycje metamorfozy muszą być przemyślane, rozważne, a przede wszystkim na bieżąco obserwowane i korygowane, jeśli zajdzie taka potrzeba. Trener personalny musi pamiętać, że jego decyzje spowodują poważne zmiany w stylu życia oraz przyczynią się do ukształtowania nowego lepszego „ja” klienta. Trzeba będzie nie tylko osiągnąć ten stan, ale również nieustannie go udoskonalać, usuwając pojawiające się niedoskonałości.
Co trener osobisty musi umieć?
Aby zostać trenerem personalnym, można obecnie ukończyć odpowiedni kurs albo nawet studia o takiej specjalności, ale warto pamiętać, że jest to zawód wymagający oprócz wiedzy z różnych dziedzin, bardzo dobrej sprawności fizycznej oraz kompetencji miękkich, takich jak: komunikatywność, kreatywność i elastyczność. W czasach wzrastającej indywidualizacji i zróżnicowanych potrzeb należy posiąść umiejętność obserwacji i słuchania, by właściwie zdiagnozować oczekiwania i potrzeby klienta. Czasami należy przecież rozróżnić te prawdziwie konieczne od tych, które pojawiają się jako tematy zastępcze. Nie każdy, kto chce wyszczupleć, ma nadwagę, a ten, kto marzy o doskonałych kształtach, może po prostu cierpi na samotność. Trener personalny powinien oczywiście pomagać ludziom spełniać ich marzenia, ale najpierw musi je odpowiednio wyselekcjonować, dbając przy tym o zdrowie i samopoczucie swoich podopiecznych.
Trener osobisty powinien być również wiarygodny i dawać przykład prozdrowotnym stylem życia. Być wzorem do naśladowania, wcielającym na co dzień głoszone zasady. Poza tym korzystając z własnych doświadczeń i wcześniejszych doświadczeń, powinien przewidywać, co może sprawiać trudność i odpowiednio wcześnie reagować. Musi wreszcie skutecznie realizować opracowany plan, zaakceptowany przez klienta. To plan długo- albo krótkoterminowy, wyznaczający kierunek zmian albo poprawę kondycji fizycznej, psychicznej i/lub sposobu odżywiania. W wyniku podjętych działań na nowo zostanie skonstruowany styl życia oraz struktura czasu wolnego podopiecznego.
Już na podstawie tego, co napisałam, jasno wynika, że trener osobisty nie jest ani instruktorem ćwiczeń, ani osobą pracującą w siłowni, choć musi znać rozmaite typy treningów, a także obsługiwać różne przyrządy do ćwiczeń. Ale na tym nie koniec… Często jest również dietetykiem, a na pewno powinien doskonale znać techniki motywacyjne. W swoich podopiecznych musi umieć zbudować przekonanie, że warto podjąć wysiłek, oraz utrzymać odpowiednio wysoki poziom motywacji. Czasami droga do wyznaczonego celu może być przecież długa i trudna. I to on będzie Cię wtedy wspierał.
Efektywnie, choć napocić się trzeba, czyli pomoc trenera personalnego
Trening osobisty jest zawsze dostosowane do oczekiwań i potrzeb klienta, ale nie można się spodziewać, że zmiany same się wydarzą. Są może łatwiejsze do osiągnięcia, ale i tak będzie im towarzyszył ogromny wysiłek. Kiedy warto zwrócić się o pomoc do trenera personalnego? W każdej, gdy z powodu braku czasu albo innych, często nawet trudnych do zdiagnozowania czynników, nasza metamorfoza nie przebiega w sposób oczekiwany i w zakładanym tempie.
Nieco bardziej szczegółowo. Z trenerem można zrzucić kilka kilogramów, popracować nad rzeźbą ciała i wymodelowaniem sylwetki, kondycją i sprawnością oraz polepszeniem funkcjonowania układów wewnętrznych. To również pierwszy krok do aktywnego trybu życia. Taka współpraca uchroni przed rutyną, przetrenowaniem określonych partii mięśni, przy jednoczesnym zapomnieniu o innych. Trener będzie tym, który przejmie odpowiedzialność za formę i przebieg zajęć, więc nam pozostanie zaangażowanie w ćwiczenia i systematyczność. To i tak bardzo wiele.
Trener personalny często okazuje się osobistym sojusznikiem w walce z rozmaitymi niedomaganiami i niedoskonałościami. Tłumaczy, motywuje, jest tym, który rozumie i podsuwa kolejne rozwiązania, jeśli poprzednie zawiodły. Nieustannie się rozwijając, poznając nowe techniki treningów, poszukuje jednostkowego szyfru do Twojego organizmu, by ustalone zmiany okazały się możliwe do zrealizowania. Tak działa duet: Ty i Twój trener personalny.