czwartek, 23 kwiecień 2020 19:35

Kiedy trenować? Trening personalny Częstochowa

Kiedy trenować? Trening personalny? Kiedy trenować? Trening personalny?

Kiedy trenować, rano czy wieczorem?

Pytanie z tych najtrudniejszych. Przy obecnym niezwykle dynamicznym i nieuregulowanym sposobie życia najważniejsze, by każdy znalazł czas na aktywny wypoczynek co najmniej dwa razy w tygodniu bez względu na okoliczności. Żadnych wymówek i taryfy ulgowej.

Okazuje się jednak, że wybór pory dnia przeznaczonej na trening może mieć ogromne znaczenie dla naszego organizmu, a przede wszystkim wpłynie na efektywność wykonywanych ćwiczeń. Pora aktywności fizycznej powinna być dostosowana do rodzaju ćwiczeń i celu, który chcemy w ten sposób osiągnąć.

Trening poranny – polecany jest przede wszystkim tym, którzy myślą o zrzuceniu kilku kilogramów. A jeśli do tego postaramy się zjeść dopiero po zajęciach, zmusimy organizm, by sięgnął po zapasy przechowywane w tkance tłuszczowej. Na przyspieszony metabolizm wpłynie także wzmożona produkcja hormonów. Aktywne poranki zaprojektują pracę organizmu na najbliższe godziny, a przede wszystkim dostarczą mu odpowiedniej porcji energii i endorfin. Może to być doskonała alternatywa dla kawy oraz sposób na zapobieganie stresom. Szczególnie polecany również dla osób, które chcą nieco inaczej ułożyć dzień. Jeśli wstaniemy wcześniej, być może okaże się, że kilka rzeczy można jeszcze upchnąć w naszym grafiku. Minusem porannego treningu jest na pewno konieczność wykonania nieco dłuższej rozgrzewki, ale dzięki temu mamy zapewniony rozruch na cały dzień.

Trening popołudniowy – zalecany dla osób, które chcą popracować nad masą mięśniową. To doskonały czas wykonywania treningu siłowego (zwanego też oporowym). Mięśnie są już odpowiednio rozgrzane codzienną aktywnością, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozmaitych urazów oraz kontuzji. To doskonała okazja, by spalić obfity obiad albo wypełnić sobie czas oczekiwania na wspólny posiłek z rodziną.

Trening wieczorny – kolejna dobra pora do ćwiczeń, tym razem głównie wytrzymałościowych oraz odstresowujących. To doskonała okazja, by zrelaksować się po całym dniu i zapomnieć o problemach zawodowych. Około 18.00 znów zwiększa się metabolizm, mięśnie są odpowiednio rozgrzane, więc pracują z wysoką wydajnością i są przygotowane do wysiłku. To skraca czas potrzebny na rozgrzewkę. Aktywność fizyczna pozwoli również uregulować sen, co zdaje się jednym z problemów cywilizacyjnych, i właściwie zaplanować ostatni wysiłek – najlepiej dwie godziny przed snem.

Każda pora ma swoje zalety, trudno więc o uogólnienia. Na podstawie rodzajów ćwiczeń można by stwierdzić, że kobiety powinny ćwiczyć rano, a mężczyźni wieczorem. Pod warunkiem, że panie chcą chudnąć, a panowie budować muskulaturę.

Czytany 1462 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 kwiecień 2020 12:32

Tomasz Boral

ul. Hutników 9, 42-200 Częstochowa

Otwarte

pon-pt 7.00 - 23.00, sob 8.00 - 18.00

Email

backfist@wp.pl

Telefon

+48 602 74 54 95

© 2024 BACKFIST. All Rights Reserved.
- POLITYKA PRYWATNOŚCI - RODO -

Trener personalny Częstochowa Tomasz Boral