Trener Personalny

Tomasz Boral

Trener Personalny Tomasz Boral

Trener personalny to ekspert sportowy, który sprawuje kontrolę nad kompleksowym mechanizmem indywidualnych treningów zawodników bądź osób uprawiających systematyczne ćwiczenia w celu uzyskania maksymalnej sprawności ogólnej lub w konkretnie uprawianej dyscyplinie sportowej. Zadaniem trenera osobistego jest analizowanie, wyciąganie wniosków z przeprowadzanych treningów w rezultacie uzyskania jak najlepszych wyników sportowych i maksymalnym zrealizowaniu założeń swoich klientów. Nowoczesny trend fitnessowy przypłyną do Europy prosto z USA wraz z zawodowym sportem za który otrzymuje się wynagrodzenie. Równolegle zrodziły się pierwsze refleksje teoretyczne dotyczące techniki poszczególnych dyscyplin sportu, zawierające próby usystematyzowania ćwiczeń stosowanych w treningu osobistym w efekcie uzyskania jak najlepszego wyniku sportowego. Trener personalny pojawił się w Polsce po raz pierwszy w połowie lat 90-tych wraz z rozkwitem siłowni i modą na zdrowy styl życia fit. Powstanie zawodu trenera personalnego wiąże się z burzliwym okresem rozwoju sportu oraz coraz większym wzrostem oczekiwań społeczeństwa co do jakości i personalizacji usług w branży fitness. Narodziny profesji trenera osobistego spowodowały powstanie nowatorskiej oraz bardzo dynamicznie rozwijającej się gałęzi usług sportowych w dziedzinie fitness nazwanej treningiem personalnym lub treningiem osobistym. Właśnie do tej formy zajęć fitness chciałbym Państwa serdecznie zachęcić gdyż niesie ona za sobą szereg korzyści sportowych i zdrowotnych. Przede wszystkim pozwoli ona wykluczyć ryzyko powstania kontuzji oraz zaoszczędzi Twój cenny czas nad zgłębianiem tajników edukacji w zakresie treningu osobistego. Zapraszam do zapoznania się z moimi kwalifikacjami trenerskimi oraz czynnego udziału w treningu personalnym.

Z wyrazami szacunku trener personalny Tomasz Boral
tomek2.png

Tomasz Boral

Trener personalny sztuk walki i fitness

  • Prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki w Częstochowie
  • Międzynarodowy Tytuł Mistrzowski I Dan w Kickboxingu federacji WAKO
  • Medalista Mistrzostw Polski w Kickboxingu w latach 1991/92
  • Egzaminator Polskiego Związku Kickboxingu
  • Trener Kickboxingu z uprawnieniami Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu
  • Licencjonowany Trener / Instruktor PZKB nr 023 /T/ 2012
  • Dyplomowany masażysta – licencja nr 06738
  • Instruktor sportu
  • Instruktor ćwiczeń siłowych
  • Instruktor gimnastyki korekcyjnej
  • Laureat nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy 2018
  • Laureat Plebiscytu Dziennika Zachodniego Sportowiec Roku - Trener Roku 2018

Przebyte szkolenia:

Szkolenie instruktorów sztuk walki „Clinic Treners” w USA:

IMB & Boxing Academy w Los Angeles – Szkoła Walki Ucznia Bruce Lee Grand Mastera Richarda Bustillo  w zakresie:

Jeet Kune Do, MMA, Muay Thai, Boxing, Doce Pares Eskrima, Jujitsu, Wrestling

Szkolenie w Team Karate Centers w Los Angeles pod okiem 6-krotnego Mistrza Świata w KickBoxingu – Sensei Bennego The Jet Urquideza w zakresie: Ukidokan Kickboxing, Ukidokan Karate

Szkoła Boksu Joe De Grandisa (WBC) Chicago USA w zakresie: Boxing

Szkolenie z Grand Masterem Nick Elizar - Częstochowa

w zakresie: Filipińskie sztuki walki, Balintwak Eskrima, samoobrona.

 

Doświadczenie i przebieg pracy zawodowej - masaż, odnowa biologiczna, rehabilitacja:

Zakład Opieki Zdrowotnej - Centrum Medyczne „AMICUS” Częstochowa

Luna's Skin and Med Spa – Virginia Beach USA

VIVA Skin & Body Care – Chicago USA

 

Współpraca – kontakty międzynarodowe:

Sifu Richard Bustillo International Martial arts Boxing Academy – Torrance USA

Sensei Benny Urquidez Team Karate Centers – Los Angeles USA

Rinaldi Andrea Art Of Combat Kickboxing Team – Rzym Italia

Polski Związek Kick-Boxingu – Warszawa Poland

 

Organizator prestiżowych staży, kursów samoobrony i seminariów sztuk walki z osobistościami ze świata Martial Arts.

 

 

Wywiad dla telewizji ORION - Kliknij film i oglądaj

Trener Personalny MMA Częstochowa
TRENER PERSONALNY CZĘSTOCHOWA

Czym kierować się przy wyborze trenera personalnego?

Szanowni Państwo, decyzja o podjęciu współpracy z konkretnym trenerem personalnym powinna być skrupulatnie przemyślana. Zważywszy fakt, że napływająca moda ze Stanów Zjednoczonych na zdrowy styl życia Fit spowodowała powstawanie coraz nowszych „fabryk” - klubów fitness. Wynikiem czego faktem stał się gwałtowny wzrost zainteresowania sportem, a co za tym idzie zapotrzebowania na trenerów. Sytuację w prawie polskim znacznie skomplikowała Ustawa z dnia 13 czerwca 2013r. Poz 829 o zmianie ustaw regulujących niektóre zawody. Obejmując deregulacją również zawód trenera i instruktora sportu. Nawiasem mówiąc trenerem może zostać każdy kto ukończył 18 rok życia i posiada średnie wykształcenie. W tych okolicznościach na dzień dzisiejszy mówiąc w przenośni co dziesiąta osoba w Polsce jest trenerem personalnym. W Częstochowie również przybywa trenerów osobistych niczym grzybów po deszczu. Pragnę także podkreślić, że właścicielami fitness klubów są najczęściej biznesmeni nie mający nic wspólnego z branżą fitness. Zauroczeni nowym trendem Fit i nastawieni na dynamiczny przypływ środków finansowych zatrudniają w swoich „fabrykach” trenerów, których kwalifikacje zaczynają się często od słów: „Od kiedy tylko pamiętam zawsze chciałem, zawsze marzyłam aby zostać trenerem personalnym”. W ten sposób jakość usług w branży fitness znacznie spadła, a negatywnie wzrosła nieprofesjonalna konkurencja. Fitness kluby deprecjonują wyjątkowość treningu personalnego kładąc nacisk na ilość, a nie jakość. Nowoczesnym „fabrykom fitness” zależy aby ich klienci korzystali ze wszystkiego co tylko posiadają w ofercie: cardio, spinning, cross fit, squash, fitness, aerobik, siłownia, zumba, pilates, joga itd. Trening osobisty ogranicza się do oprowadzenia osoby ćwiczącej po kolejnych przyrządach siłowni i wyznaczeniu następnej ilości powtórzeń. Wypada zaznaczyć, że profesjonalny trener potrafi przeprowadzić trening nie tylko na siłowni ale w każdych warunkach, a jego rola szkolenia nie ogranicza się do pracy na wyciągach czy z użyciem wolnych ciężarów ale do zademonstrowania ćwiczeń na własnym ciężarze ciała.

W jaki sposób zweryfikować i wybrać odpowiedniego specjalistę w zakresie treningu personalnego?

Już na pierwszym spotkaniu powinniśmy sprawdzić kwalifikacje trenera. Prosząc o okazanie uprawnień do wykonywania zawodu: dyplomu uczelni, specjalistycznego kursu wydanego przez odpowiednią instytucję oraz przebiegu pracy zawodowej. Dotyczy to również instruktorów pracujących w fitness klubach. Trener personalny powinien posiadać uprawnienia państwowe przynajmniej w jednej dyscyplinie sportowej, wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, polskie związki sportowe lub dyplom ukończenia AWF danej specjalności. W świetle starej ustawy o sporcie kwalifikowanym osoba nie posiadająca uprawnień państwowych nie miała prawa prowadzić zajęć sportowych. W chwili obecnej niestety sytuacja ta uległa zmianie. Natomiast w dalszym ciągu wysoce nieprofesjonalne i nieuczciwe jest nieposiadanie dokumentów trenerskich w danej dyscyplinie sportowej. Jak również prowadzenie zajęć na podstawie odbytych szkoleń, seminariów edukacyjnych wydanych w formie certyfikatów, dyplomów przez komercyjne ośrodki fitness nie mające patronatu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jaka różnica występuje między trenerem personalnym posiadającym uprawnienia państwowe, a osobą nie posiadającą kwalifikacji trenerskich zawodowych?

Ogromna, mianowicie trener posiadający dokumenty kwalifikacyjne do wykonywania zawodu przeszedł odpowiednie szkolenie w zakresie metodyki sportu oraz udzielenia pierwszej pomocy. Ponadto zapoznał się z ustawami prawnymi jakie konsekwencje poniesie w razie wypadku lub śmierci osoby na skutek nieprawidłowości związanych z procesem treningu. Podsumowując, osoba nie posiadająca uprawnień trenerskich przez swoją niewiedzę zupełnie nie zdaje sobie sprawy jak wiele dolegliwości zdrowotnych klientów jest przeciwwskazaniem do treningu sportowego. Przykładem są choroby kardiologiczne czy neurologiczne, ukryta padaczka czy tętniaki. „Trener” prowadzący zajęcia bez kwalifikacji nie konsultuje stanu zdrowia swoich klientów z lekarzem sportowym stwarzając zagrożenie zdrowia swoich podopiecznych, a przecież głównym aspektem treningu personalnego jest bezpieczeństwo i zdrowie ćwiczących. Odbiegając od tematu kwalifikacji i bezpieczeństwa trener osobisty musi czuć „powołanie trenerskie” oraz posiadać niezbędne doświadczenie w przeciwnym razie świadczone przez niego usługi nie będą kompleksowe i satysfakcjonujące.

Czy osiągnięcia sportowe trenera przekładają się na nasz prywatny trening?

Owszem, jeżeli szkoleniowiec posiada osiągnięcia zawodnicze lub trenerskie świadczy to o jego fachowości i bogatym doświadczeniu, a tym samym przekłada się to na zwiększenie rezultatów w treningu ze swoimi klientami. Trener, która posiada podbudowę zawodniczą lepiej rozumie bolączki ćwiczących.
 
Czy trener personalny musi mieć pięknie zbudowane ciało? Czy to będzie miało wpływ na nasz trening osobisty?

Zdecydowanie nie! W czasopismach kulturystycznych spotykamy się z wypowiedziami trenerów sylwetkowych, którzy twierdzą, że trener osobisty powinien mieć dobrze zbudowane i odtłuszczone ciało. Większość z nich eksponuje swoją muskulaturę na stronach internetowych promujących usługi z zakresu treningu personalnego. Dziś panuje błędne przekonanie, że wyrzeźbione ciało jest wykładnikiem warsztatu trenerskiego. Nic bardziej mylnego! Jeżeli ktoś wymodelował swoją sylwetkę to wcale nie oznacza, że będzie potrafił pomóc wytrenować drugą osobę. Trener powinien brać pod uwagę różnorodność wieku osób korzystających z treningu osobistego, ich predyspozycji psychofizycznych oraz oczekiwań. Wbrew pozorom nie będzie to proste zadanie, a trener personalny nie jest modelem tylko specjalistą kierującym całokształtem kompleksowych przygotowań sportowych mających ściśle określony tok i cel. Jednoznacznie obalając mit, że „trener musi wyglądać” przybliżam postać nie byle kogo ale samego Mike Tysona, który korzystał z usług profesjonalnego trenera: „Richie Giachetti nie wygląda na człowieka sportu. Nieogolony, otyły trener jest żywą historią boksu”. Oczywiście nie popadając w skrajności każdy trener doskonale zdaje sobie sprawę z osobistej kultury fizycznej w myśl powiedzenia: w zdrowym ciele zdrowy duch. We współczesnym świecie nowoczesny trener personalny powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, wiedzę z zakresu psychologii sportu, teorii treningu sportowego popartą doświadczeniem praktycznym przynajmniej w jednej dyscyplinie sportowej oraz podstawową wiedzę w zakresie odnowy biologicznej i suplementacji.

Osobiście polecam wykwalifikowanych „trenerów personalnych z powołaniem”. Natomiast kwestię aparycji i wyglądu pozostawiam Państwa wyborom...

Trener personalny – Tomasz Boral
 
Image


Więcej szczegółów na stronach:

 

masazczestochowa.com      kick-boxing.czest.pl

 

 
 
 

Tomasz Boral

ul. Hutników 9, 42-200 Częstochowa

Otwarte

pon-pt 7.00 - 23.00, sob 8.00 - 18.00

Email

backfist@wp.pl

Telefon

+48 602 74 54 95

© 2024 BACKFIST. All Rights Reserved.
- POLITYKA PRYWATNOŚCI - RODO -

Trener personalny Częstochowa Tomasz Boral