czwartek, 23 kwiecień 2020 19:34

Trener personalny Częstochowa - Dlaczego warto trenować?

Dlaczego warto trenować? Dlaczego warto trenować?

Czy trening jest konieczny do życia?

To pytanie jest może trochę naiwne, ale wychodzimy z założenia, że nie ma pytań niepotrzebnych i złych. Tym bardziej, że kryje się w nim kilka ważnych spraw. Po pierwsze, czy bez treningu można się obyć w momencie, gdy coraz więcej osób propaguje zdrowy styl życia (byłby to trend życia pod prąd, wbrew temu, o czym mówią media i niemal wszyscy celebryci). Po drugie, czy warto obywać się bez treningu i nadal w czasie wolnym pielęgnować rytuały nicnierobienia. Po trzecie wreszcie, dlaczego trening stał się współcześnie ważnym elementem życia.

Skoncentruję się na sprawie trzeciej. Trening, czyli ćwiczenia wykonywane w celu polepszenia kondycji fizycznej, w dobie postępującego w trybie geometrycznym rozwoju cywilizacyjnego zdają się nieodzowne. Człowiek, podobnie jak inne zwierzęta, potrzebuje ruchu, by utrzymać organizm w dobrej kondycji, a aktywność fizyczna nie tylko wpływa na mięśnie, ale również na działanie wielu układów wewnętrznych. To przecież podczas ruchu organizm zostaje dotleniony, lepiej ukrwiony. Poprawia się również stan psychiki.

Czy treningi są zatem konieczne? To zależy od sposobu życia i nawyków jednostki, ale uwzględniając typowego Europejczyka, należy powiedzieć, że tak. Jeśli spieszymy się tak bardzo, że wszędzie podjeżdżamy samochodem, korzystamy z rozmaitych udogodnień i ułatwień, musimy znaleźć czas na to, żeby zadbać o organizm. Jeśli dodamy do tego godziny spędzone w pracy, czasami w najdziwniejszych pozycjach przyjmowanych do wykonania jednostajnych czynności, prowadzących do zniekształceń postawy i chorób zwyrodnieniowych, to odpowiedź zdaje się prosta.

Jeśli więc przesiadujesz przed komputerem, za kierownicą, masz pracę polegającą na wykonywaniu monotonnych czynności, a do tego coraz częściej dostajesz zadyszki, wchodząc na przykład na czwarte piętro, męczysz się przy nawet z pozoru niewielkim wysiłku albo odczuwasz bóle układu szkieletowo-kostnego, to znak, że należy coś zmienić w swoim życiu. Na początek zastanów się, czy używasz organizmu w sposób „przewidziany i zalecany przez producenta”.

Jeśli nie, musisz zrobić wszystko, żeby poprawić jego sprawność i przedłużyć jego żywotność. Zadbaj więc o kondycję i samopoczucie. Programem naprawczym może okazać się właśnie trening, w dowolnej formie: trening personalny, trucht, bieg, gra zespołowa (byle nie w szachy, nawet jeśli i one mają swoje zalety) albo inne ćwiczenia. Wszystko zależy od tego, co lubisz robić i jaką preferujesz formę ruchu.

Czas ćwiczeń to godziny wyłącznie dla Twojego organizmu. Musisz zrozumieć, że od jego ogólnej kondycji zależy Twój standard życia. Już choćby z tego powodu warto, by poczuł się dobrze. Nie trzeba od razu planować udziału w maratonie, ale warto poświęcić mu choćby dwie godziny tygodniowo. To przecież niewiele. Czy zatem trening jest potrzebny do życia? Ruch na pewno tak!

Czytany 1065 razy Ostatnio zmieniany piątek, 24 kwiecień 2020 12:32
Więcej w tej kategorii: Jak zmotywować się do treningu? »